systemy operacyjne rodziny linux/unix

Linux - rodzina uniksopodobnych systemów operacyjnych opartych o jądro Linux. Linux jest jednym z przykładów wolnego i otwartego oprogramowania, jego kod źródłowy może być dowolnie wykorzystywany, modyfikowany i rozpowszechniany.

Pierwsza wersja jądra Linux została udostępniona publicznie 17 września 1991 dla architektury komputera PC, wykorzystującej mikroprocesor o architekturze IA-32.

Obecnie jest on udostępniany w formie licznych dystrybucji Linuksa, które składają się z jądra (niekiedy zmodyfikowanego w stosunku do oficjalnej wersji) i zestawu pakietów oprogramowania dobranego do różnorodnych wymagań. Dystrybucje zawierają głównie oprogramowanie na licencjach FLOSS, jednak najczęściej zawierają też lub pozwalają na łatwe doinstalowanie pewnej liczby programów na licencjach własnościowych.

Najbardziej znanym zastosowaniem Linuksa są środowiska serwerowe, dla których komercyjne wsparcie oferują również duże firmy komputerowe jak IBM, Sun Microsystems, Dell, Hewlett-Packard, Red Hat i Novell. Linux działa na szerokiej gamie sprzętu komputerowego, wliczając komputery biurkowe, superkomputery i systemy wbudowane, takie jak telefony komórkowe i routery.

Nasza firma korzysta z systemów Linux/Unix tworząc:

1
Serwery www
2
Serwery news
3
Serwery FTP
4
Serwery pocztowe (z ochroną antywirusową i antyspamową)
5
Serwery baz danych
6
Serwery plików
7
Zapory sieciowe
8
Tunele i serwery proxy
9
Serwery sieciowe
10
Wirtualizacja

Bazujemy w szczególności na tych dystrybucjach:

1
Fedora Core
2
Debian
3
FreeBSD
4
Red HatPorownanie dystrybucji Linux / Unix w formie tabeli  • Zostań naszym fanem na facebook:

Sign in form